EPKT Spotters w mediach

Chcesz zostać członkiem naszego stowarzyszenia? Zajrzyj tutaj!

EPKT Spotters w mediach

Postprzez BN » 18 sierpnia 2008, 07:54

Łowcy samolotów

Krzysztof Turzański, 2008-08-17 18:23:40

Niebo nie ma przed nimi tajemnic. Zdobywają informacje o przylotach, nasłuchują rozmowy prowadzone przez kontrolę lotów i pilotów, odbierają komunikaty wysyłane przez samoloty. Pracownicy lotniska zamiast z nimi walczyć - współpracują. Spotterzy, bo o nich mowa - to prawdziwi pasjonaci lotnictwa.

Zdjęcia samolotów można robić na różne sposoby. Niektórzy są jednak do tego lepiej przygotowani niż inni. To spotterzy. - Kręci nas to, widok maszyny przelatującej trzydzieści metrów nad głową, zapach spalin, nafty lotniczej - to nas rajcuje - stwierdza Łukasz "Snicers" Marczewski, spotter.

Dlatego wiedzą gdzie i kiedy się ustawić, żeby móc zobaczyć i uchwycić taki widok. Udaje się to dzięki znajomości rozkładu przylotów i odlotów oraz nasłuchowi rozmów prowadzonych z kontroli lotów. Czasami wiadomości przekazują sami pracownicy lotniska. Doskonale wiedzą, że pasjonaci lotnictwa czekają na każde nietypowe wydarzenie, każdy strzęp informacji.

- Poświęcamy trzy czwarte czasu na lotniska i w Polsce i poza granicami, na pokazy lotnicze i muzea - mówi Ryszard Stotko, spotter.

Czternastoletni Filip Stotko zaczął od podglądania maszyn, robienia zdjęć, aż do lotów na symulatorze. Kiedy nadarzyła się okazja usiadł za sterami prawdziwego dwumiejscowego samolotu. Pilot na dziesięć minut oddał mu prowadzenie maszyny. - Mam nadzieję, że będę pilotem zawodowym, może nie tyle liniowym - komunikacyjnym, ale zawodowym na zlecenie biznesmena - mówi Filip Stotko.

Spotterzy na stałe wpisali się już w krajobraz lotniska w Pyrzowicach. Są tutaj znani i nikomu nie przeszkadzają. - Jest to taka grupa ludzi bardzo zakręconych pozytywnie i na każdym lotnisku wzbudzają duże zainteresowanie, robią doskonałe zdjęcia i śledzą samoloty - nie tylko te, które lądują, ale i te, które przelatują - uważa Cezary Orzech, rzecznik prasowy GTL.

Spotterzy o przestrzeni powietrznej nad Pyrzowicami wiedzą wszystko.

Było groźnie, ale do katastrofy nie doszło. Wszyscy odetchnęli z ulga. - Byliśmy świadkami katastrofy w Radomiu, kiedy rozbili się Żelaźni, i nie jest to miłe przeżycie, wiadomo, że giną ludzie, katastrofy pod tym względem nas nie interesują - mówi Ryszard Stotko.

Wystarczająco interesujące jest uchwycenie maszyny w locie. Coraz więcej osób wciąga robienie właśnie takich zdjęć. - Trzeba szybko fotografować, a tak zależy, dla mnie - ja lubię to co robię, robię to amatorsko, ale robię to dla siebie - stwierdza Mariusz Basak, fotograf amator.

Zdjęcia publikowane są na stronach internetowych poświęconych lotnictwu. Niby wszystkie podobne, a każde inne. Spotterzy zapewniają, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.


Materiał video http://www.tvs.pl/informacje/4022/
BN
 

Postprzez PN » 7 grudnia 2008, 20:53

Lotniska Świata: Katowice
Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach plasuje się obecnie na trzecim miejscu w kraju pod względem ilości odprawionych pasażerów. Notuje ciągły rozwój począwszy od początku lat dziewięćdziesiątych. Lotnisko powstało podczas II wojny światowej.

Fot. Archiwum
W 1940 roku niemiecka Luftwaffe stworzyła polowe lotnisko zaopatrzone w aż trzy pasy. Wytyczono je na planie trójkąta oraz pokryto bitumiczno-betonową nawierzchnią (14/32 o długości 1000 metrów, 04/22 o długości 1500 metrów oraz 09/27 o długości 1449 metrów). Od początku służyło za lotnisko etapowe dla samolotów zaopatrzeniowych latających na wschód. Pod koniec wojny, za sprawą niemieckiego konstruktora H.G Moellera, na terenie lądowiska rozpoczęto testy samolotów odrzutowych Messerschmitt 163 Komet. Powołano także szkołę pilotażu, która przyczyniła się do powstania dwóch eskadr samolotów Me 163. Fiasko działań wojennych sprawiło, iż Niemcy opuścili lotnisko bez walki w styczniu 1945 roku, częściowo je jednak niszcząc.Trafiło ono w ręce Armii Czerwonej, która naprawiła wyrządzone szkody likwidując jednocześnie drogi startowe o kierunkach 14/32 i 04/22 (przewaga wiatrów zachodnich sprawiała, że najczęściej korzystano z pasa 09/27). Pod koniec lat pięćdziesiątych teren trafił pod kuratelę Wojska Polskiego, które zorganizowało na miejscu 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Dopiero w latach sześćdziesiątych rozpoczęto loty pasażerskie. Historyczny start miał miejsce 6 października 1966 roku. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT odleciał do Warszawy. Lotnisko spełniało funkcje cywilne oraz wojskowe do roku 2000.

Do lat dziewięćdziesiątych nie poczyniono żadnych starań mających na celu rozbudowę lotniska – wyłączając budowę niewielkiego terminalu oraz dróg kołowania, które miały miejsce pod koniec lat sześćdziesiątych.
W roku 1991 powołano Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., które miało odmienić taki stan rzeczy. W ciągu kilku następnych lat prowadzono intensywne prace prowadzące do rozwoju infrastruktury obiektu. W ramach tych prac zmodernizowano terminal pasażerski, zbudowano hale cargo. Równolegle prowadzono prace nad planowaniem budowy drugiego terminalu pasażerskiego. Pyrzowickie lotnisko powitało XXI wiek kończąc I etap rozbudowy płyt postojowych, dróg kołowania i pasa, który obecnie liczy 2800 metrów długości.

Kolejne lata to ciągły rozwój, który trwa do dziś. Stale rośnie liczba obsługiwanych pasażerów. Średni roczny przyrost wynosił jak do tej pory około 400 tysięcy. W tym roku obsłużono już ponad 2 miliony. Zaledwie rok temu, w lipcu 2007 roku oddano do użytku terminal pasażerski B, a w planach jest już budowa kolejnego. Prowadzone są także rozmowy w sprawie wytyczenia drugiej drogi startowej.

Obiekt usytuowany jest na obszarze Wyżyny Śląskiej w pobliżu wsi Pyrzowice. Znajduje się blisko 30 kilometrów na północ od Katowic na wysokości 303 metrów nad poziomem morza – jest nawyżej położonym portem lotniczym w Polsce. Słynie z bardzo dobrych warunków atmosferycznych oraz... najdłuższego tarasu widokowego.

Lotnisko zaopatrzone jest w jeden z najnowocześniejszych systemów wspomagania lądowania (ILS – Instrument Landing System). Na system składają się dwa zespoły urządzeń: nadajnik kierunku (Localizer) oraz ścieżki schodzenia (Glide Path). Pokrycie dla odbioru kierunku lądowania wynosi 30 mil. Standardowo, na wyposażeniu znajduje się także radiolatarnia DME służąca do pomiaru odległości.

Władze lotniska wydają magazyn zatytułowany „Silesia Airport” (dostępny także w wersji elektronicznej w formacie pdf na stronie lotniska) zawierający wiele ciekawych informacji dotyczących samego obiektu, jak i kultury Śląska. W jego tworzeniu udział mają także członkowie katowickiego stowarzyszenia spotterów (http://epktspotters.org/).


Dodatkowe informacje:

Nazwa: Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
Strona internetowa: http://www.katowice-airport.com
Współrzędne geograficzne: 50°28'27" N 19°04'48" E
Droga startowa: 09/27, beton 2800 x 60 metrów
Kod ICAO: EPKT
Kod IATA: KTW
Tower: 129,250 MHz
Piotr Gruchała


Lotniczapolska.pl
PN
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 300
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 19:31
Lokalizacja: Udetfeld

epkt spotters

Postprzez kamillo91 » 22 grudnia 2009, 19:48

Znalazłem coś o EPKT Spotters :)
LINK
Reportaż TVS (ale to nie ten sam co w poście powyżej)
kamillo91
 

Postprzez Jaca_EPKT » 7 lipca 2010, 06:21

Artykuł w SILESIA AIRPORT O NAS I NASZYCH KOLEGACH - lipiec 2010
http://www.katowice-airport.com/upload/ ... ort-29.pdf
Jaca_EPKT
 

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez SCOrtes » 19 maja 2012, 08:27

Większość już zgarnęła info z facebooka, dodaję jeszcze pdf, tak będzie to wyglądało w wersji drukowanej, postaram się zebrać trochę egzemplarzy.

Silesia Panorama.pdf


http://www.news.panoramasilesia.pl/v/18 ... wy-drabiny
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pozdrawiam
SCOrtes
SCOrtes
 
Posty: 735
Dołączył(a): 14 marca 2011, 18:26
Lokalizacja: Jaworzno

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez SCOrtes » 22 maja 2012, 16:42

Napisała do Nas osoba pracująca w TVN24, jest propozycja nakręcenia reportażu o Nas i spottingu. Wkrótce będę miał więcej info. Z pewnością było by to w któryś weekend.
Pozdrawiam
SCOrtes
SCOrtes
 
Posty: 735
Dołączył(a): 14 marca 2011, 18:26
Lokalizacja: Jaworzno

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez Lemmy » 22 maja 2012, 17:36

Będę musiał się ogolić ;)
♠ LEMMY [*] MOTÖRHEAD ♠
Lemmy
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 1343
Dołączył(a): 17 września 2011, 18:11
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez wojt » 22 maja 2012, 20:32

Ale propozycje:) no ja jestem pod wrażeniem:) a w następnej kolejce będzie TVP i CNN. :) Damian jak coś więcej będziesz wiedział to daj znac.
Avatar użytkownika
wojt
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 1021
Dołączył(a): 24 marca 2011, 21:13
Lokalizacja: M.Śl.

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez wojt » 5 lipca 2012, 13:42

Jest nowe wydanie Style a w nim: "zapatrzeni w samoloty"
http://issuu.com/magazynstyle/docs/style-2012-07
Avatar użytkownika
wojt
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 1021
Dołączył(a): 24 marca 2011, 21:13
Lokalizacja: M.Śl.

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez SCOrtes » 5 lipca 2012, 16:06

No i gitara po jednej focie na łepka :D
Pozdrawiam
SCOrtes
SCOrtes
 
Posty: 735
Dołączył(a): 14 marca 2011, 18:26
Lokalizacja: Jaworzno

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez SCOrtes » 5 lipca 2012, 17:15

Wycięty artykuł 8)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pozdrawiam
SCOrtes
SCOrtes
 
Posty: 735
Dołączył(a): 14 marca 2011, 18:26
Lokalizacja: Jaworzno

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez SCOrtes » 8 lipca 2012, 08:31

Podaję linka do listy dystrybucji wersji "papierowej"

http://magazynstyle.pl/ms/index.php?opt ... Itemid=114
Pozdrawiam
SCOrtes
SCOrtes
 
Posty: 735
Dołączył(a): 14 marca 2011, 18:26
Lokalizacja: Jaworzno

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez wojt » 25 stycznia 2016, 09:08

Może coś podziałamy aby o nas było słychać????
Avatar użytkownika
wojt
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 1021
Dołączył(a): 24 marca 2011, 21:13
Lokalizacja: M.Śl.

Re: EPKT Spotters w mediach

Postprzez wojt » 8 lutego 2016, 15:30

Zadziałam z Radiem KAtowice- zobaczymy co wyjdzie :)
Avatar użytkownika
wojt
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 1021
Dołączył(a): 24 marca 2011, 21:13
Lokalizacja: M.Śl.


Powrót do Informacje o stowarzyszeniu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron