Strona 1 z 1

23 sierpnia 2008 - Katowice Air Show!

PostNapisane: 27 marca 2008, 07:40
przez BN
F-16 będą latać nad Katowicami

Śląsk Olbrzymie śmigłowce bojowe Mi-24 i wielozadaniowe odrzutowce F-16 mają być hitami tegorocznego Air Show na katowickim lotnisku Muchowiec. Lotniczy festyn obędzie się 23 sierpnia. Organizatorzy zapowiadają, że podczas imprezy zaprezentuje się około pięćdziesięciu różnych samolotów i śmigłowców.

Lotnicze święto odbędzie się w Katowicach już po raz piąty. Tym razem impreza ma być jednak zorganizowana z większym rozmachem niż w latach poprzednich. Wiadomo już, że w pełnym uzbrojeniu stawi się na Muchowcu Śląska Brygada Rakietowa. Nad lotniskiem akrobacje będą wykonywać szkolno-treningowe "Orliki". Będzie można zobaczyć również pokaz gaszenia pożaru w wykonaniu samolotów typu Dromader.

Najwięcej widzów powinny przyciągnąć jednak samoloty wielozadaniowe F-16, które od półtora roku są na wyposażeniu polskiej armii, oraz rosyjskie śmigłowce Mi-24, nazywane latającymi czołgami lub krokodylem. Olbrzymy weszły do służby w wojskach powietrznych ZSRR pod koniec lat 70-tych. Przeznaczone do transportu i wsparcia wojsk lądowych śmigłowce wyposażone były w uzbrojenie umożliwiające niszczenie czołgów oraz prowadzenie walki powietrznej. Brały udział w kampaniach afgańskiej i czeczeńskiej, a także kilkudziesięciu innych konfliktach zbrojnych na całym świecie. Często porównywane są z amerykańskim szturmowcem Apache.

Michał Wroński - POLSKA Dziennik Zachodni


:mrgreen: