Ostrawa chce zabrać pasażerów Pyrzowicom

Czyli co słychać na innych lotniskach tych dużych jak i na tych najmniejszych.

Ostrawa chce zabrać pasażerów Pyrzowicom

Postprzez BN » 27 lutego 2008, 08:46

Ostrawa chce zabrać pasażerów Pyrzowicom
Tomasz Głogowski 2008-02-26, ostatnia aktualizacja 2008-02-26 22:29

W tym roku Pyrzowicom przyjdzie zmierzyć się z niespodziewaną konkurencją. Lotnisko w Ostrawie zapowiada uruchomienie kilku nowych połączeń, m.in. do Moskwy i Londynu.
Oddalone zaledwie o 130 km od Pyrzowic lotnisko Mosznow w Ostrawie przyjęło w ubiegłym roku 332 tys. pasażerów. To o 10 proc. więcej niż w 2006 roku. Wciąż jednak o wiele mniej niż u nas, bo Pyrzowice w 2007 roku odprawiły prawie 2 mln pasażerów, a w tym roku planują jeszcze więcej, bo 2,6 mln.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku dystans może się zmniejszyć, a Pyrzowice nie będą mogły już lekceważyć czeskiej konkurencji. Lotnisko w Ostrawie - które podobnie jak Pyrzowice może od niedawna pochwalić się nowym terminalem - chce uruchomić kilka nowych połączeń i to na atrakcyjnych liniach. W połowie tego roku z Ostrawy mają odlecieć samoloty do Londynu, Brukseli i Amsterdamu. Negocjowane jest też połączenie do Moskwy, który może okazać się strzałem w dziesiątkę. Z Pyrzowic na razie nie można polecieć do stolicy Rosji. Podczas gdy Pyrzowice swój rozwój zawdzięczają głównie tanim liniom lotniczym, Czesi postawili na droższe, ale renomowane.

Teraz liczą, że z ich usług korzystać będą coraz częściej mieszkańcy południowej części naszego województwa: Raciborza, Cieszyna, Jastrzębia i Rybnika. Z tych miast jest bliżej do Ostrawy niż do Pyrzowic. - Teraz Ostrawa przegrywa, bo nie zagościły tu jeszcze tanie linie lotnicze. Ale część Polaków korzysta już z lotów czarterowych i na wakacje odlatuje z Ostrawy - mówi Darek Stelmach, dziennikarz jeden z czeskich agencji prasowych.

Tematem rosnącej konkurencji pomiędzy Pyrzowicami a Ostrawą zainteresowała się nawet czeska telewizja. Co ciekawe, czescy reporterzy po obejrzeniu naszego portu lotniczego nie mieli wątpliwości, że Pyrzowice teraz są lepsze od Ostrawy.

- Oczywiście Katowice są dla nas ogromną konkurencją, ale plany morawsko-śląskiego województwa mogłyby obrócić kartę na naszą stronę. Przemawiają za tym bardzo proste powody: mamy bardzo dobrą pozycję strategiczną, jesteśmy blisko głównej arterii komunikacyjnej na Słowację, a także głównej drogi łączącej Polskę z południem - tłumaczyła w reportażu Michaela Kubesova, rzeczniczka lotniska w Ostrawie.

Przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej Pyrzowicami, podchodzą do sprawy spokojnie. - Kiedyś rzeczywiście Ostrawa była dla nas konkurencją, bo obliczyliśmy, że ok. 40 tys. mieszkańców przygranicznych miejscowości korzysta z czeskiego lotniska. W tej chwili o rywalizacji nie ma mowy, bo jesteśmy w znacznie lepszym położeniu. Mam więcej połączeń, i to na bardzo atrakcyjnych trasach - podkreśla Cezary Orzech, rzecznik GTL-u.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
BN
 

Powrót do Lotniska w Polsce

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron